PSİKOTEKNİK SÜRÜCÜ DEĞERLENDİRME NEDİR?


Sürücülerin sürüşle ilgili özel bilişsel ve psikomotor becerilerini ölçen ve güvenli araç kullanımını sağlayan standart testlerin yer aldığı bilgisayar tabanlı bir değerlendirme sistemidir. Temel bilişsel beceriler “dikkat, algı, bellek, izleme ve muhakeme” ve psikomotor beceriler ise “el-ayak-göz koordinasyonu, tepki zamanı, çevresel görüş, hız mesafe tahmini ve çarpışma zamanı tahmini” olarak tanımlanabilir.


PSİKOTEKNİK RAPORU BULUNDURMAMANIN CEZASI NEDİR?


KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ MADDE 36d gereğince; ”(Ticari olarak yük/eşya ve yolcu taşımacılığı yapanlar) Sürücülerin Bedeni ve Psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir raporu yetkili sağlık kuruluşlarından her beş yılda bir almaları zorunludur” şeklindedir.

Buna aykırı hareket edenlere yönetmeliğin 73. maddesi gereğince 5 ihtar ve 800 TL para cezası verilmektedir.İhtarların toplamı 50 adede ulaştığında ve bu ihtarlar kaldırılmadığında firmanın yetki belgesi iptal edilir. (Cezai yaptırımların süreleri,tutarları ilgili kurumlarca yıllık olarak güncellenmektedir)


İLGİLİ KANUN VE YÖNETMENLİKLERE İSTİNADEN VERİLEN HİZMETLER


2918 sayılı “Karayolu Trafik Kanunu ve Yönetmelikleri”

48.(Alkol), 51.(Hız), 118.(100 ceza puanı) maddelerine istinaden alı konulan sürücü belgesinin iadesi öncesinde Psiko-teknik değerlendirme raporunun alınması ve 4925 sayılı “Karayolu Taşıma Kanunu”na bağlı “Karayolu Taşıma Yönetmeliği” kapsamındaki; “sürücülerde aranacak şartlar”

Madde 36-d) Sürücülerin sağlık durumlarını, bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporu yetkili sağlık kuruluşlarından her 5(beş) yılda bir temin etmeleri” gerekmektedir.


TRAFİK CEZALI PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME RAPORU?


EHLİYETİ ALIKONULAN KİŞİLERİN;TEKRAR EHLİYETLERİNİ ALABİLMELERİNİN USULLERİ;

1-) CEZALI PSİKOTEKNİK RAPORU UYGULAMASIYLA EHLİYET İADESİ ANCAK ÜÇ ŞEKİLDE OLABİLMEKTEDİR.

I- HIZDAN EHLİYETİ 1 YIL ALINANLAR.

II- PUANDAN EHLİYETİ 2.KEZ 4 AY ALINANLAR.

III- ALKOLDEN EHLİYETİ 3. KEZ 5 YILLIK ALINANLAR.

2-) PUANDAN 1. KEZ 2 AY EHLYETİ ALINANLAR SÜRÜCÜ KURSUNDAN TRAFİK VE ÇEVRE BİLGİSİ EĞİTİM SERTİFİKASI ALMAK ZORUNDADIRLAR.

3-) PUANDAN 2. KEZ 2 YIL EHLİYETİ ALINANLAR HALK ANA SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN SÜRÜCÜ DAVRANIŞ YÖNETİMİ/PSİKOLOJİSİ EĞİTİMİ ALMAK ZORUNDALAR.